Орендуєш землю в іншому районі? Куди подавати форму 4ДФ
Агрофірма або будь-яка інша юридична особа зареєстрована в одному районі, а земельні паї, які вона орендує у фізичних осіб, розташовані в іншому. Зарплату найманим працівникам вона виплачує за основним місцем обліку. А ось орендна плата фізособам іде «через кордон» — на іншу адміністративно-територіальну одиницю. Питання: куди подавати форму 4ДФ? До «свого» органу ДПС чи до того, де знаходяться ці ділянки?
Де сплачується ПДФО з оренди землі
Перш за все — про гроші. Відповідно до пп. 168.4.9 ст. 168 Податкового кодексу України, ПДФО з доходів від оренди (суборенди, емфітевзису) земельних ділянок і паїв сплачується до бюджету за місцезнаходженням об’єкта оренди — тобто туди, де фізично знаходиться ця земля. Гроші йдуть до місцевого бюджету тієї громади, де розташована ділянка, незалежно від того, де зареєстрований орендар.
Куди подавати форму 4ДФ — основне правило
А ось зі звітністю — інша логіка. Згідно з пп. «б» п. 176.2 ст. 176 ПКУ та п. 3 розд. II Порядку заповнення і подання Розрахунку (наказ Мінфіну № 4 від 13.01.2015), форма 4ДФ подається до контролюючого органу за основним місцем обліку податкового агента.
Тобто незалежно від того, де знаходяться орендовані паї — звіт іде до «рідного» органу ДПС.
Строки подання:
- для ФОП та осіб з незалежною професійною діяльністю — щоквартально
- для юридичних осіб — щомісяця.
Що якщо є відокремлений підрозділ
Окремий випадок — коли у юридичної особи є відокремлений підрозділ: філія, представництво чи відділення. Тут правила такі (пп. 168.4.2 ПКУ, п. 3 розд. II Порядку): якщо підрозділ уповноважений самостійно нараховувати, утримувати та сплачувати ПДФО — він сам подає 4ДФ до ДПС за місцем своєї реєстрації.
Якщо ж підрозділ таких повноважень не має, не має окремого балансу і не веде самостійних розрахунків — за нього звітує головна юридична особа до свого органу ДПС. При цьому у рядку 033 заголовної частини Розрахунку зазначаються дані про підрозділ, а у рядку 032 додатку 4ДФ — його повне найменування та код за Кодифікатором.
Конкретний приклад: зарплата і оренда паїв у різних районах
Розберемо на реальній моделі. Юридична особа обліковується в одному районі та виплачує зарплату найманим працівникам за основним місцем обліку, а також орендну плату фізичним особам за паї, розташовані в іншому районі. Найманих працівників там немає, окремого підрозділу — теж.
У такому разі юридична особа подає один Розрахунок до контролюючого органу за своїм основним місцем обліку. У додатку 4ДФ зазначаються обидві ознаки доходу: 101 — заробітна плата та 106 — оренда земельних ділянок і паїв. Щодо кожної фізичної особи заповнюється окремий рядок — по одному на кожну ознаку доходу.
Стати на облік за неосновним місцем — коли це обов’язково
Окремо варто розуміти загальне правило щодо реєстрації в органах ДПС. Відповідно до п. 63.3 ст. 63 ПКУ, платники податків підлягають взяттю на облік не лише за основним місцем — тобто за місцезнаходженням юридичної особи або місцем проживання фізособи, — а й за місцем розташування підрозділів, майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, через які провадиться діяльність. Останнє і є неосновним місцем обліку.
Пункт 7.1 розд. VII Порядку № 1588 (наказ Мінфіну від 09.12.2011) конкретизує: обов’язок стати на облік за неосновним місцем виникає тоді, коли на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у платника з’являються обов’язки з нарахування, утримання або сплати податків, а також подання звітності — тобто понад те, що він виконує за основним місцем обліку.
Стосовно орендних платежів за земельні паї це правило діє так: якщо ділянки знаходяться в іншому районі і туди сплачується ПДФО — платник податку зобов’язаний стати на облік за неосновним місцем обліку у відповідному контролюючому органі за місцезнаходженням цих об’єктів оренди.
Підсумок: три ключові правила
ПДФО з оренди землі сплачується до місцевого бюджету за місцем знаходження ділянки — це норма пп. 168.4.9 ПКУ. Форма 4ДФ при цьому подається до органу ДПС за основним місцем обліку, з відображенням усіх видів доходів і всіх фізосіб в одному Розрахунку. І якщо є обов’язки в іншому районі — потрібно стати на неосновний облік там, навіть якщо звіт іде за основним місцем.
Чому ці деталі важливі на практиці
Здавалося б — технічний нюанс. Але саме через такі нюанси підприємства отримують акти перевірок і штрафи. Помилки у визначенні місця подання Розрахунку або неправильне відображення ознак доходів у 4ДФ — типові підстави для донарахувань з боку ДПС.
Якщо ваша компанія орендує земельні паї у фізичних осіб, варто знати куди подавати форму 4ДФ та перевірити: чи стоїте ви на обліку за неосновним місцем там, де розташовані ділянки, чи правильно відображаєте ознаки доходів у формі 4ДФ і чи перераховуєте ПДФО з оренди саме до бюджету тієї громади, де знаходиться земля. Якщо є сумніви — краще проконсультуватися до того, як ДПС прийде з перевіркою.



